Francisca Sloane Álvarez
Provincie : Waverly
Vzdělání : vysokoškolské
Status : studentka adiktologie/terapeutka v zácviku
Stav : svobodná
Datum narození : 27.11. / střelec
Věk : 23
Výška : 184
Barva očí : jantarová
Barva vlasů : kaštanová
Zájmy : adiktologie, psi, dobrovolnictví v odvykacím centru, elektrická kytara, keramika, vyřezávání, kick-box, vaření, černý humor
Dovednosti : angličtina & španělština (bilingvální), katalánština, řidičské oprávnění, základní terapeutické kurzy, bakalářský titul z adiktologie, kurz první pomoci, kurz sebeobrany, klíč od města New York
FC : Maia Cotton
Hráč:
nymeria9746
Charakteristika
Francisca je, co do fyzického vzhledu, vcelku zapamatovatelná osoba. Kdy naposledy jste viděli téměř dvoumetrovou ženu, která svoji nadprůměrnou výšku ráda podtrhuje vysokými podpatky? Byť právě tato vlastnost byla během jejího dospívání často využívána k obvyklým stereotypním poznámkám, její ženství to nikterak neohrozilo. Francisca je velmi atraktivní. Úsměv zdědila po matce, oči po otci. Na první pohled jsou z ní patrné hispánské rysy – lehce snědá pokožka a jakýsi latinský zápal v očích, který by se dal volně přeložit jako varování. Obličeji dominují jantarově hnědé oči a vcelku husté obočí. Kaštanově hnědé dlouhé vlasy, kroutící se v nepravidelných vlnách podél jejího obličeje, většinu času nosí sepnuté skřipcem anebo zapletené do nejrůznějších uzlů.
Francisca má atletickou postavu, což žal automaticky neznamená, že jí oblečení sedí jako ulité. Většinu kalhot si musí nechávat prodlužovat, protože oděvnický průmysl stále nepochopil, že se v ženské populaci nachází i vyšší jedinci. Co se nákupu bot týče, i tato běžná činnost pro ni představuje náročné odpoledne. Na něžnou pětačtyřicítku se dámské botičky shání opravdu špatně. Proto, když v New Yorku objeví jen náznak obchodu, který by těmito velikostmi mohl disponovat, zásobuje se na roky dopředu.
Z Franciscy vyzařuje jakási nebezpečná aura, kterou se chrání před nezvanými externími vlivy, je-li to potřeba. Na první dobrou se může zdát, že má dokonalý život. Pravdou je, že si své soukromí velmi dobře chrání. Dokonce ani nejlepší přátelé přesně neví, jaké problémy Abigail řeší, a kde se skutečně nachází jejich psychicky narušená matka. Za Abigail se nestydí, ale vyprávět o tom, jak jí jako malé vyndavala zvratky z krku, aby se neudusila, není právě zábavné konverzační téma. Proto do svého života, do toho opravdového, surového, pouští jen málo lidí. Jedním z nich byl i její přítel Miles, kterému Abigail a fakt, že ji Fran často upřednostňovala, přerostly přes hlavu.
Z toho, co studuje, je více než zřejmé, že jako své poslání bere pomáhat lidem, kteří pro většinu společnosti mohou být nepochopeni. Lidé závislí na narkotikách, gamblingu, alkoholu… Práce terapeutky ji baví, dává jí životní smysl, přesto sama častokrát podceňuje příznaky vlastní nepohody. Její „trauma response“ je udržovat se neustále v jednom kole. Pokud to nejsou hodiny keramiky, je to kick-box, hraní na elektrickou kytaru, keramika nebo vyřezávání ze dřeva. V podstatě si sama není jistá, jestli všechny tato záliby dělá kvůli skutečnému potěšení nebo proto, aby její mysl nenaplňovala sestra a její potíže s drogami.
Francisca nehledí na to, co si o ní lidé myslí. Je velmi obtížné ji doopravdy naštvat. Ačkoliv se z jejího hispánského původu dá vyvodit, že je poměrně temperamentní, pravdou je, že má svatou trpělivost. Mnoho lidí na jejím místě by svoji sestru už dávno zavrhlo. Na kolika odvykačkách byla? Kolikrát přísahala, že je čistá? Sama se nedokáže dopočítat. Snaží se skrze Abigail neprožívat její neplánovaná předávkování, pochybné kamarády a násilnického přítele. Není to ten typ člověka, který by se hroutil a litoval se. V rámci vlastního studia prošla povinnou terapií. Bylo ji doporučeno, aby na sebe nebyla tak přísná. Aby si dovolila čas od času něco prožít. Uronit slzu nad rozchodem, poplakat si nad Abigail. Ona je však bezvýhradně posedlá kontrolou. Je přesvědčena, že jakmile si dovolí povolit, vše, na čem tak dlouho pracovala, se zboří, jako domeček z karet.
A proto jako jednu ze svých obran volí humor. Někdy poměrně zvláštní. Stává se, že její, často nerdské vtipy, úplně nenajdou audienci. Pokud však pobaví ji, považuje misi za splněnou. Holduje poezii a nachází v ní denní inspiraci. Podle přátel je to ten typ člověka, co raději naslouchá, než mluví sám o sobě, a stejně tak se stará více, než je běžné. S tím se však pojí jistá tvrdohlavost a povýšenost nad lidmi, kteří nevěří jejím terapeutickým schopnostem a terapii obecně. Ačkoliv má s otcem skvělý vztah, on o ničem takovém nechce ani slyšet. Jeho křehké ego mu zkrátka nedovoluje přiznat si, že jsou věci, s nimiž se stále nevyrovnal. Jaký otec, taková dcera. I ona občas nabývá dojmu, že vše dělá správné a nepotřebuje žádný zásah zvenčí. Pokud má ona pomáhat lidem, proč by měli pomáhat ostatní jí? Narodila se pro to, aby léčila duše, tak ta její přeci musí být čistá a sjednocená. Jaká by to byla terapeutka, kdyby bojovala s úzkostmi, s panickými ataky?
Na Fran se můžete spolehnout. Pokud se jedná o domluvenou schůzku, drobnost anebo přátelskou radu. O lidech si pamatuje i ty nejmenší blbosti a snaží se jim skrze ně vykouzlit lepší den. Je to její jazyk lásky. Je loajální, pohotová, přátelská a dokáže se postavit sama za sebe, stejně tak jako za ostatní. Na druhou stranu, trpí velkými problémy se spánkem a žádný úspěch si doopravdy nepřipisuje. Často se stává, že se cítí provinile za to, jaký život žije, když její sestra hnije s feťáky ve vybydleném domě. Její ego je příliš křehké na to, aby si připustila, že někdy vůči svým pacientům chová zášť a soudí je. Perou se v ní různé pocity. Sympatizuje s rodinami z těch, kteří místo společně stráveného času zvolili dno láhve, stejně tam se dovede vcítit do alkoholiků, jejichž játra jsou nenávratně zničená každodenní konzumací levné pálenky. Pokud se cítí přehlcená, volí sport. V kick-boxu právě neexceluje, ale udržuje ji bdělou. A je to rozhodně lepší než někomu dát do nosu nelegální cestou. Největším přítelem jí je Charlie, pětiletý australský ovčák, kterého si pořídila při nástupu na vysokou školu. Slouží zároveň jako skvělá terapie pro Abigail, již si velmi oblíbil.
Francisca se nebojí říct věci na plnou pusu, pokud ji někdo požádá o názor. Rozhodně nechodí kolem horké kaše a cení si pravdomluvnosti i u ostatních. Sladké řečičky a nevinné lži od ní nečekejte. Je to zásadová feministka a ráda vede vášnivé debaty na téma rovnoprávnosti. Někdy se do nich pouští s lidmi, kteří se rádi hádají. Ji je však dost složité vytočit, a proto je naprosto ideální oponent.
Do Selekce jde s jediným cílem: sehnat finance na zaplacení odvykacího centra. K princovi chová zvláštní vztah. Nepohrdá jim, vlastně se jí docela líbí. Pamatuje si jej ze shromáždění piety za oběti ničivého zemětřesení. Tehdy jim královská rodina poslala dárkový koš a dostatek peněz, aby mohli začít nový život. Sama stála v davu a zírala na něj. Přemýšlela, jak odlišné jejich životy jsou, ale nikdy by ji nenapadlo jej soudit za to, že žije v penězích. Už jako malá projevovala známky nadměrné emoční inteligence a přemítala, jak náročné pro něj musí být následovat korunu, která mu byla z titulu přislíbena.
Od své účasti neočekává nic převratného. Svým způsobem to bere jako životní, které předcházelo několik vypjatých situací. Rozchod s Milesem, který měl dle všeho v plánu ji požádat o ruku a opětovné předávkování sestry. Cítí, že jí tato zkušenost může být prospěšná, nemá v plánu však nijak zahálet. Rozhodně kvůli soutěži nechce přerušit navazující studium adiktologie. A jaké jsou šance, že si mezi dalšími skvělými ženami vybere princ právě ji? Nesoustředí se na to získat jeho srdce, ale nebrání se tomu poznat jej, byť svým způsobem využívá jeho velkorysosti k vlastním sobeckým cílům.
Minulost
Když ani po druhém neúspěšném pokusu neshledala Barcelonská univerzita Antonia Álvareze jako vhodného uchazeče o místní vysokoškolské studium, rozhodl se mladý Španěl drasticky obrátit vlastní život naruby, lidově řečeno – sbalit svých pět švestek a vycestovat z rodné země. Tento radikální krok jeho rodiče, kteří doufali, že se z jejich syna stane právník nebo podobná velectěná entita, nesli s velkou nelibostí. Na jeho rozhodnutí odejet za humny reagovali chladně. Jejich život se omezoval pouze na pochmurné španělské městečko na pobřeží a pochybné siesty s místními amigos. Zdráhali se snít o něčem větším, a báli se, že se syn v cizí zemi neuchytí. Jako každí rodiče, i oni měli svým způsobem pravdu. S minimální znalostí angličtiny a nulovým povědomím o illejské kultuře stanul osmnáctiletý Antonio v New Yorku. Jeho první kroky vedly na imigrační úřad, kde se poprvé setkal se Simone – ženou s uhlově černými vlasy a touhou pomáhat lidem v nouzi. Setkání v obou dvou zažehlo náklonnost, které osud v bezprostředních měsících samozvaně dopomohl. Přestože to v té chvíli netušili, jejich cesty byly provždy propleteny.
New York v provincii Waverly, v němž se Antonio ocitl, měl daleko k idylickému obrazu z Hollywoodských filmů. Než se mu podařilo najít první byt, velikostně připomínající krabici od bot, byl nucen přespávat po ubytovnách. Illéa nestála o ambiciózního přistěhovalce. Každý druhý pracovní pohovor byl předurčen k neúspěchu. Antonio během prvních několika měsíců v New Yorku vystřídal celou řadu prací. Krátce se živil jako dělník stavbě, nato zákazníkům zabaloval nákupy v místním supermarketu, a na opravdové dno si sáhl, když v zoologické zahradě vykonával pozici uklízeče zvířecích exkrementů.
Náhoda, jak už to bývá, zasáhla v nestřežený okamžik. Antonio se stal řidičem autobusu. Dobře placené místo v práci, která jej skutečně naplňovala. Brzy mu byla přidělena linka, kterou Simone denně jezdila do nemocnice na praxi. Několik měsíců si Antonio cvičil angličtinu a sbíral odvahu, až jednoho dne, vyzbrojen růží a levnou láhví vína, vkročil do nemocnice, aby ji pozval na rande. A kdo by odmítl snědého mladíka s prototypem štěněčích očí?
Láska mezi nimi vzplála rychle a pár s početím prvního potomka příliš nečekal. Volně přeloženo jako: menší nehoda při špásování. Po několika měsících známosti se nechali oddat v místním kostele, a ještě, než dosáhli svých dvaceti let, narodila se jim dcera Abigail. Antonio, kterému se podařilo uniknout z odporného bytu prolezlého krysami, se přestěhoval do prostorného rodinného domu Simoniných rodičů. Jedni by jeho krok mohli prozíravě označit za jakousi imigrantskou vypočítavost, šeredně by se však mýlili. Novomanželé si užívali rodinného štěstí, které jim o šest let později obohatila druhá dcera, Francisca. Oběma dívkám se od útlého dětství snažili vštípit pevné křesťanské hodnoty, v jistých ohledech hraničních s radikalismem, na kterých pobožná Simone velmi lpěla. Nutno podotknout, že víra poznamenala Abigail o mnoho více než Franciscu. Ta se z těchto spárů dostala ještě v dětství.
Když bylo Francisce šest let, zasáhlo provincii Waverly ničivé zemětřesení. Rodina Álvarezových, mezi ostatními poškozenými, přišla o svůj domov. Pro Simone, která v tomto domě strávila celý svůj život, to byla rána, z níž se doopravdy nikdy nevzpamatovala. Vše – fotografie, vázy, pamětní talíře – bylo nenávratně zničeno. Díky velkorysosti královské rodiny však obdrželi finanční pomoc, která jim umožnila přestěhovat se do skromného domku na okraji problematického Bronxu. Právě tehdy, poprvé v životě, Francisca spatřila korunního prince Mikaela, jak stojí po boku svých matek a přináší obyvatelům zasažených oblastí naději.
Ztráta rodinného domu roztočila spirálu neštěstí. Velká láska Simone a Antonia skončila rozvodem a rozhodnutím soudu ustanovit obě dcery do péče matky. Zatímco se Simone jevila jako vhodnější kandidátka, její mysl začala zaslepovat posedlost vírou a skepse vůči všemu, co podpůrná křesťanská sekta považovala za nemyslitelné. Ačkoliv celý život věnovala záchraně lidských životů, učení vůdce kultu zvládlo veškerá její dosavadní přesvědčení zvrátit. Pokud byly její dcerky nemocné, brala je léčit ke knězi. Svěcená voda místo sirupu na kašel, požehnání nahrazující lék proti bolesti.
Přibližně v tomto období se Abigail začala potýkat s prvními příznaky panických atak, které matka na doporučení členů sekty léčila dalším zástupem exotických duchovních. Zdravotnictví, v němž pracovala, zřejmě nepovažovala za dostatečně kvalitní. Nikoho patrně nepřekvapí, když nastíníme výsledek těchto bezúčelných návštěv. Abigail se svých duševních problémů nezbavila, naopak k nim velice ochotně přidala ihned několik diagnóz, před nimiž začala hledat kýžený útěk v náruči hispánských přátel a v jejich slušně vybavené večerce s drogami.
Matka připisovala její benzodiazepinové výlety účinkům své bezbřehé víry. A i její psychický stav se krátce zlepšil ruku v ruce v bezmezné důvěře modliteb a vlastního zakaleného úsudku. Proto, když se Abigail ve svých patnácti letech poprvé předávkovala, nehnula ani brvou, aby ji zachránila. V její pokřivené mysli se jednalo o boží plán, jemuž by byl hřích zabránit. Do své prvoplánové rovnice však nezapočítala devítiletou Francescu, která se pokoušela sestře odstranit zvratky z úst a zajistit dýchací cesty tak, jako to dříve, než se její matka pomátla, viděla dělat ji. I přes její namítání a vypjatou situaci dokázala Abigail zavolat záchranku a mezitím poskytnou první pomoc, bez níž by zcela jistě zemřela. Odměnou jí byl klíč od starosty New Yorku a pořádný výprask od matky.
Pro Franciscu představovalo přebírat vyznamenání za záchranu života něco odporně zvráceného. Necítila se jako hrdinka. Bojovala s příznaky traumatu. A ten, patrně ve snaze ochránit ji, vzpomínky na umírající sestru, odstranil. Soudní spor prarodičů s jejich otcem o opatrovnictví téměř nezaznamenala. Jeho pravý význam pochopila až v dospělosti. Jako dívce jí bylo řečeno, že se jejich matka uzdravuje, protože je duševně nemocná. Realita byla několikanásobně surovější. Jen díky rozhodnutí soudu a stažení obvinění za ohrožení dítěte z důvodu nepříčetnosti, se Simona vyhnula pobytu ve vězení.
Krátce poté, co Abigail propustili z nemocnice, se obě dívky přestěhovaly k otci. Ten sestry odhlásil z křesťanské školy a udělal vše, co bylo v jeho silách, aby napravil, co roky špatného vlivu církve na jeho dcerách napáchaly. Zajistil, aby byl jejich život stejně normální, jakým byl, než rodina přišla o dům. Dal jim dětství, byl jejich oporou. Jeho humor jim vždy vyčaroval úsměv na tváři. Několik let, během nichž Abigail dostudovala střední školu a Francisca si užívala bezproblémového dětství, se neslo v relativním klidu. Starší sestra byla čistá. A to bylo to jediné, na čem doopravdy záleželo.
Když pro Franciscu nastal čas vybrat si novou životní etapu, zvolila si studium adiktologie. Cítila, že potřebuje pomáhat lidem, jež, stejně jako její sestru, ovládá závislost. Zatímco Abigail začala znovu propadávat drogám, nevědomá Francisca odjela studovat na univerzitu a pořídila si štěně australského ovčáka, Charlieho. Vysoká škola pro ni znamenala změnu, kterou kvitovala s nadšením. Našla si zástupy přátel, a nakonec i první lásku, Milese, chlapce ze stejného ročníku. Ačkoliv nepodporovala sestřino rozhodnutí navštěvovat jejich matku, vůči ostatním životním volbám příliš nezmohla. I přesto, že se Abigail rodině spíše vyhýbala, Francisca vždy stála po jejím boku a strachovala se o ni. V dobách, kdy jejího přítele podezřívala z domácího násilí i v momentě, kdy od soudu dostala podmínku, protože si hrála na hrdinku.
Bylo pro ni náročné se se sestřinou tvrdohlavostí smířit. Věděla, že ji nedostane zpátky domů, a proto se pokoušela s ní udržovat kontakt i přes styl života, který si v jednom z vybydlených domů, rozhodla vybrat. Díky vlastnímu výcviku terapeuta musela podstoupit sezení, kde se s částí své minulosti a současného stavu Abigail dokázala postupně prokousat. I přes spirálu neštěstí byla relativně spokojená. Udržovala si čilou mysl a starala se o své duševní zdraví. Někdy až příliš obsesivně, pravdu díž, že nechtěla skončit jako feťačka.
Popudem k přihlášení do Selekce, soutěže, o niž by jindy nezavadila pohledem, bylo sestřino nedávné předávkování a rozchod s Milesem. Když jí na večeři s přítelem a jeho rodiči volal jeden ze sestřiných kumpánů – místních smažek – popadla Charlieho a běžela do odporné, šváby prorostlé díry, již místní obyvatelé nazývali domovem. Pohled na bezvládné tělo její sestry v ní probudilo spící trauma, s nímž se její tělo vypořádalo jeho dosavadním upozaděním. Nebýt znalostí adiktologie, na Abigail by se zřejmě dávno vykašlala. Byly chvíle, kdy to skutečně měla v plánu. Nakonec však přistoupila k řešení, které finančně představovalo tu nejracionálnější volbu – přihlásila se do Selekce. Pokud by se skutečně stala jednou z účastnic, stačilo by pouze krátký čas k zaplacení odvykacího centra. Miles, o němž se později dozvěděla, že měl onen večer připraven zásnubní prsten, z jejího života nadobro odešel. Selekce nebyla volbou, s jejíž aktualizací počítala. Během léta mezi nástupem na navazující magisterské studium figurovala jako fotografka na desítkách svateb. Osud si však zřejmě přál, aby chopila příležitost za pačesy a zkusila chvíli žít ve vlastním stínu.